Generációkon és határokon átívelő tudás- és értékközvetítés.
Személyes és szakmai kompetencia-fejlesztést segítő projekt és jótékonysági program

Bajorország magyar emlékei-Kirándulás az „Europa”-Clubbal

Bajorország magyar emlékei, kirándulás az „Europa”-Club és a Gabbiano Travel közös szervezésében, 2019.szeptember 12-15.között, Altötting, Landshut, Augsburg, Bobbingen, Ulm, Andechs, München érintésével.

Szervezi: Mátyás Tiborné, a Gabbiano Travel Utazási Iroda (Szombathely) ügyvezetője
Szakmai vezető: Kucsera János- a müncheni Széchenyi kör elnőke
Bevezető:
Bajorország gyönyörű tavaival, a Bajor-erdő hegyvidéki térségével, az érintetlen természeti tájat idézi az odalátogatóknak. A városokban és falvakban csodálatra méltó, értékes nevezetességeket találunk. Az „Europa”-Club kultúregyesület kiránduló csoportjának pedig Bajorország és a Kárpát-medence államisága, történelmi és társadalmi kapcsolódásának kutatása jelenti elsősorban a kirándulás célját.
A bajorországi kultúrörökség látnivalóinak a magyar történelemmel szorosan összefüggő emlékeit megtaláljuk a Lech-mezei csata emlékkövén (Bobbingen), II. Rákóczi Ferenc bújdosásának színhelyein (Landschut), magyar katonai sírkertekben (Landshut, Tann), Gizella királynőnk örökségében (Scheyern), Árpádházi Szent Erzsébet ábrázolásokon (Andechs), magyar áldozatok emléktábláján és obeliszkoszlopán (Ulm), magyar zarándokok hálaadó- és kegytábláin (Altötting), magyar építészek (Könyves Imre, Popp Ferenc, Neumann Miksa, Nyilas Ferenc épületein Münchenben), festőművészek és szobrászok (Spil(len)berger János, Szabolcs Péter alkotásain Augsburgban és Münchenben).
Két városban – Münchenben és Ulmban- is jelentős a Magyar Egyesületek jelenléte – meglátogatásuk kirándulásunk másik célja is.

Program:
1. nap: Indulás reggel 7 órakor Bécsből, a Schwedenplatzról. Folyamatos utazás rövid megállókkal a Duna völgyén át Bajorországba. Dél körül az autópálya egy szabadtéri pihenőjében elfogyasztjuk hagyományos picknic-ebédünket, majd érkezés Altöttingbe.
Altötting mint a legrégebbi zarándokhely lett ismert a térségben, mivel Szűz Mária „csodatévő szobrához” már 1330 óta eljárnak a hívők. A búcsújáró hely kápolnáját a bajor Lourdes-nak is szokás nevezni.
Az 1515-ben festett magyar vonatkozású kegytábla különösen értékes. Ezt a templom külső falát borító német nyelven megfogalmazott táblát, egy mosonszolnoki hívő ajándékozta.
Itt Altötting-i kegykápolnánál tartotta nagyszabású zarándoklatát közel 12 ezer magyar 1947. augusztus 19-20-án. Az eseménynek egy bronzdombormű állít emléket. A dombormű alatt rövid vers is olvasható:
„ Koronádnak legszebb éke
Hozzád sír fel Hunnia.
Nem felejt el Árpád népe
Amíg lesz egy hű fia.”
A Kegykápolna meglátogatása után Landshutba utazunk. Alsó-Bajorország ősi fővárosát közel ezer éve őrzi a várdombon található háromkapús erődítményrendszer. Landshut-i látogatásunk első állomása a város Főtemetője Bajorország második magyar sírkertjével, a háborús elesetttek keresztformájú parcellájával, mely 156 magyar honvéd nyughelye. A Főtemetőtől a Rákóczi nevét viselő úton a Rákóczi-forráshoz megyünk. A négyzetes formájú oszlopot két márványtábla is díszíti felírattal és magyar címerrel. Vacsora, szállás Münchenben (3éj).

2. nap: Reggeli után Augsburgba, az egykori birodalmi székhelyre utazunk, ahol a román-gót építészet remekét a Dómot tekintjük meg, továbbá a Szent Kereszt Evangélikus templomban megnézzük Spil(len)berger János oltárképét a „Pünkösdi prédikációt”, valamint a Fugger és a Welser család házait.
Továbbutazunk a történelmi Lech-mező 955-évi csatájának színhelyére. A kalandozó őseinkre mért sorsdöntő vereség helye kérdéses: Augsburg, Königsbrunn, Bobbingen napjainkban is vitatott helyszínek. Nagy valószínűséggel a döntő ütközetre a mai Königsbrunn területén 955. augusztus 10-én került sor. A fővezér Bulcsú vezette sereg túlnyomó része még aznap elesett, de a túlélőket is hamar utolérte az ellenfél. A magyar haderő csak alig ötöde jutott vissza Magyarországra.
Bobbingen határában megállunk a „Lovas magyarokat” ábrázoló emlékkőnél, majd továbbutazunk Ulmba.
Ulm – Felső-Svábország legnagyobb városa Bajorország és Baden-Würtenberg határán. A Duna partján fekvő festői város lenyűgöző szépsége a sváb-későgótikus stílusban épült Székesegyház (a Münster) a világ legmagasabb templomtornyával (161,53 méter). A Münster orgonáján Mozart is játszott 1763-ban. A Székesegyház magyar emléke az Árpádházi Szent Erzsébetet ábrázoló festmény. A székesegyháztól a Városháza épületéhez sétálunk, melynek homlokzatán Luxemburgi Zsigmond szobra áll, déli oldalán pedig Pozsony, Buda és Pest címerpajzsok láthatók. A Duna parton megnézzük a bronzhajóval díszített obeliszket a kitelepültek emlékművét. Ezen a napon felkeressük még az Ulmi Magyar Kultúregyesület otthonát is. Itt a kultúrkör változatos és sokoldalú rendezvényeiről hallhatunk ismertetést.

3. nap: Reggeli után Andechsbe utazunk, ahol a Szent Erzsébet benedekrendi kolostortemplomot keressük fel. Andechs Németország de különösen a bajorok búcsújáró helye. A 600 éves kolostorban őrzik Szent Erzsébet mennyasszonyi ruháját, akinek családi gyökerei (a Bánk Bánból ismert Gertrúd lánya volt) a felső-bajorországi Andechsbe nyúlnak vissza. Az Andechs-i kolostor templom mellett fehér kőszobor örökíti meg a „rózsacsodát” a koldussal, emellett a szent nevét egy forrás is viseli ott, csodatévő vizével – szembetegségekre tulajdonított gyógyhatással. A sörkertben megkóstolhatjuk a kolostor híres-nevezetes barna sörét.
Délután autóbuszos városnézés keretében ismerkedünk híres magyar építészek és szobrászok szecessziós alkotásaival (Szabolcs Péter a Damenstift templom falát díszítő bronz műve).

4. nap: Reggeli után egy közös misén veszünk részt a helyi müncheni magyarokkal, majd baráti találkozó keretében beszélgetés a müncheni egyesület tevékenységérő. Utazás haza a déli órákban. Érkezés Bécsbe az esti órákban.

Utazás: légkondicionált autóbusszal Elhelyezés: Mercur Hotel München Süd Messe 4*
Ellátás: félpanzió

Részvételi díj: 480 euro/fő (2 ágyas elhelyezéssel)
600 euro/fő (1 ágyas elhelyezéssel)
BAWAG P.S.K számlaszámunk: „Europa”-Club 1200 Wien
IBAN: AT166000000007805356
BIC: OPSKATWW

A részvételi díj tartalmazza: az utazási költséget, a szállást félpanzióval, a szakmai- és helyi idegenvezetéseket, a belépőket, a BBP és útlemondási biztosítást.

Jelentkezési határidő és előleg fizetés: 2019. augusztus 15.
Minimum létszám: 35 fő
Jelentkezés: Smuk Andrásnál 00436642419556 telefonszámon, vagy
a.smuk@gmx.at email címen
A programváltoztatás jogát fenntartjuk!